Kalendar

     Lébl  s.r.o.

Prodej zahradní techniky

       5.května 366
    58301 Chotěboř

Telefon: 569 641 085
Mobil: 724 868 848
e-mail: info@lebl-profi.cz

Nově otevřená prodejna :

 

Železářství a spoj. materiál

    Průmyslová 936

  580 01 Havlíčkův Brod

    Tel. 601 108 826

Email:  zelezarstvi@leblprofi.cz

 

Kontakt: Lébl Petr


Fakturační údaje:
IČO: 01873857
DIČ: CZ01873857

 

          VÝROBCI

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Listí není odpad

06.10.2009, 23:29, Petrson

Listí - nejdůležitější surovina ke kompostování


Podzim přináší našim zahradám perfektní organický materiál – listí. To patří k nejdůležitějším surovinám ke kompostování, tlením se totiž přeměňuje v listovku. Nebo snad stále patříte mezi ty, kteří považují listí za odpad a likviduji jej pálením? Pak si můžete být jisti , že se připravujete o kvalitní organickou hmotu a ještě zamořujete ovzduší odporným dýmem, nemluvě o porušování vyhlášky o spalování v obcích.

 

 

 

Hrabání listí patří mezi nepříjemné a obtížné práce. Pokud vás už nebaví mozoly od násad, máte dnes možnost vybavit se motorovým fukarem. Vyrábějí se v provedení s elektrickým nebo spalovacím motorem. S takovým strojem pak můžete lehce nafoukat za hodinu 630 m3 listí a to i mokrého. Jak by ne, vždyť výstupní rychlost proudu vzduchu je 252 km za hodinu.Vysavač listí

 

Některé typy foukačů se dají velice jednoduše přestavit ve vysavače. Listí se pak nasává přes řezací ústrojí do zásobního vaku. Rozřezané listí je pro kompostování příhodnější, neboť se rychleji rozkládá. To je výhodné zejména při kompostování dubového, kaštanového, topolového, březového, akátového a ořešákového listí, které se jinak hůře rozkládá.

 

Velice dobře se také pro sběr listí osvědčilo využití travní sekačky se sběrným košem. Listí je částečně rozsekané, tím má menší objem a podstatně rychleji zetlí. V poslední době se ale stále více propaguje mulčování listí.

 

Sekačka, vybavená mulčovacím nožem a ucpávkou výletového otvoru vytvoří s vysátého materiálu jemný prach, který se během krátké doby rozloží a navíc organicky obohatí trávník. Možná, že vás napadne otázka, co když máme listí velké množství a vrstva mulče by pak byla příliš silná? To vše řečí sekačky, vybavené systémem Versamow. Pomocí nastavovací páky Clip Director je možné plynule uzavírat výletový otvor tak, že část nasátého materiálu se mulčuje a část je sebrána do koše.

 

 

Je ale opravdu každé listí vhodné ke kompostování? Vysavač listí

Jednoznačná odpověď zní ano, každé.

 

 

Listí s ovocných stromů je lépe sesbírat, než mulčovat. Spóry houbových chorob mohou přezimovat i na malých kouscích listů a příštím rokem pak dochází k opětovné infekci stromů. Z toho důvodu se vyplatí i na kompostu jej překrýt vrstvou zeminy.

Kompostováním listí z dubu, javoru, břízy či akátu se uvolńují třísloviny, které vedou k okyselování kompostu. Jsou proto tyto druhy listí vhodné pro přípravu humusu pro kyselinomilné rostliny ( rododendrony, azalky, vřesy, hortenzie aj.). Někteří zahrádkáři stále spalují listí z ořešáku nebo jej vyvážejí na skládky. Příčinou je pomalý rozklad a nesmyslná pověra o toxicitě kompostu s ořešákového listí. Stačí částečné rozdrcení, smíchání s jiným kompostovaným materiálem a hotový kompost je za několik měsíců. Řada majitelů zahrad ve vilových čtvrtích nahrazuje okrasné listnaté dřeviny jehličnany, neboť nevědí kam s listím. To je přitom možné bez obav mulčovat a intenzivní trávníky dostanou potřebnou dávku organického hnojiva.

 

Prima tipy:

* Aby se listy v kompostu příliš nelepily, je účelné je rozmělnit drtičem nebo travní sekačkou.
* Pro urychlení tlení promícháme před založením kompostu listí s půdou, hnojem nebo         kompostem v poměru 2:1. Kompost z listí se používá jako zemina pro květiny a na výsevní záhony.
* Nikdy do kompostovaného listí nepřidávejte stavební pálené vápno. Obsahuje chlór, který zabíjí  mikroorganismy potřebné k procesu tlení.
* Při kompostování listí ořešáku se vyplatí přidávat 200 až 400 ml kapalného hnojiva DAM 390 v 10 litrech vody na 1 m3, čím se urychluje proces rozkladu tuhých části.

 

Zdroj. www.vari.cz

 
« Zpět


Diskuse: "Listí není odpad"
Datum: Jméno: Komentář:
- Žádné komentáře -
Přidat komentář | Zobrazit všechny komentáře